Goede opbouw sollicitatiebrief: zo zorg je voor een ijzersterke eerste indruk
15 april 2021
Ben je op zoek naar een stage, afstudeerplek of misschien wel naar je eerste baan? Dan ben je vast en zeker druk met sollicitatiebrieven schrijven. Met een goede sollicitatiebrief maak je een goede eerste indruk. Maar hoe zorg je nu voor de juiste opbouw in je sollicitatiebrief? In dit artikel geven we je tips en tricks voor een ijzersterke sollicitatiebrief waarmee je jouw potentiële nieuwe werkgever omver blaast.
Sollicitatiebrief stage: wat is een goede opbouw?
We starten met een geruststellende opmerking vooraf: het schrijven van een sollicitatiebrief is eigenlijk niet zo moeilijk. Veel stagezoekers of werkzoekenden zien er tegenop, maar het is niets meer of minder dan in briefvorm antwoord geven op vragen die jouw potentiële nieuwe werkgever jou wil stellen. In je antwoorden laat je blijken waarom jij dé persoon bent die geschikt is voor de aangeboden functie en wat je voor de werkgever kunt betekenen. Daar heb je echt geen drie kantjes voor nodig: ga uit van 4 tot maximaal 5 alinea’s.
Klinkt best eenvoudig, toch? Om je op weg te helpen hebben we alle onderdelen die een effectieve sollicitatiebrief bevat op een rij gezet. Hieronder zie je de stappen voor een goede opbouw van je sollicitatiebrief.
Opbouw sollicitatiebrief
Aanhef
Aan wie is je brief gericht? Zorg er altijd voor dat je een persoon aanspreekt, in plaats van een bedrijf in het algemeen. Dat kan de eigenaar van het betreffende bedrijf zijn, maar soms is er ook een HR medewerker die de werving en selectie doet. Staat er een naam bij de vacature, dan richt je de brief vanzelfsprekend aan deze persoon. Wanneer je een open sollicitatie stuurt, zoek dan via de website van het bedrijf of via LinkedIn de naam op van de juiste contactpersoon.
Aantrekkelijke openingszin
Net als in de kroeg bestaan er ook in sollicitatiebrieven ‘foute’ openingszinnen. De gouden regel is: begin nooit met ‘ik’. Natuurlijk gaat het erom dat je jezelf introduceert, maar het is vriendelijker om je brief te openen met een enthousiaste zin die meteen de aandacht trekt. Bijvoorbeeld: ‘Met veel enthousiasme las ik de vacature voor de functie van …’, of: ‘Bij het lezen van de vacature voor de functie van X wist ik meteen: dit is iets voor mij!’
Wie ben jij en wat maakt je uniek?
Na een goede openingszin is het tijd om jezelf nader te introduceren. Waarom ben jij geschikt voor de functie en wat voeg jij toe aan het betreffende bedrijf? Hier schrijf je over je ervaring en skills, maar laat ook zeker je (persoonlijke) interesses niet achterwege. Werkgevers selecteren tegenwoordig echt niet meer alleen op skills, maar vinden het ook belangrijk dat jij als persoon bij hun team past. Wees dus niet bang om iets over jezelf als persoon te vertellen.
Houd voor dit onderdeel in gedachten dat je twee à drie ‘onderwerpen’ behandelt. Zo voorkom je dat je je potentiële nieuwe werkgever meteen onverhoopt met je halve levensverhaal vermoeit, maar houd je het beknopt.
Jouw motivatie
Nu is het tijd om uit te leggen waarom je nu juist dit bedrijf hebt uitgekozen om bij te solliciteren. Benoem twee of drie eigenschappen van het bedrijf die jou specifiek aanspreken en leg uit waarom. Zorg er wel voor dat je algemene begrippen vermijd. Zeg bijvoorbeeld niet: ‘Ik wil graag veel leren’, maar maak het specifiek: ‘Ik ben erg enthousiast over vakgebied X en zie dat jullie daarin al veel ervaring hebben opgedaan.’
IJzersterke afsluiter
Eindig je brief met een passende ‘uitsmijter’. Speel bijvoorbeeld in op een detail dat je op de website van het bedrijf bent tegengekomen. Voorbeeld: staat er op de website van het betreffende bedrijf dat zij op vrijdag patatdag hebben, dan kun je daar met een kleine knipoog op inspelen door te benoemen dat je graag een patatje speciaal mee eet op de vrijdag, mits dit passend is bij het bedrijf natuurlijk.
Belangrijk bij de afsluiter is daarnaast dat je een proactieve houding aanneemt. Geef aan dat je ernaar uitkijkt om van de ontvanger te horen en dat je ervoor openstaat om nader kennis te maken tijdens een persoonlijk gesprek.
Goede opbouw sollicitatiebrief is eenvoudiger dan je denkt
Valt best mee hè, een sollicitatiebrief schrijven? Volg bovenstaande stappen en jouw sollicitatiebrief mét goede opbouw heb je zo op papier. Veel succes met solliciteren!
Toen Pim Wentink (24) uit Lichtenvoorde aan zijn afstudeerstage begon bij HFI in Groenlo, had hij niet verwacht dat hij er anderhalf jaar later nog steeds met veel plezier zou werken. Inmiddels is hij CAM-programmeur en werkt hij aan uitdagende projecten binnen het verspaningsbedrijf. Zijn verhaal laat zien hoe een stage kan uitgroeien tot een..
Van werkstudent naar afstudeerstagiair én toekomstplannen binnen hetzelfde bedrijf: voor Jens Ubbink is het duidelijk dat hij goed op zijn plek zit bij Kab accountants /adviseurs. De 21-jarige student uit Didam combineert zijn master Banking & Finance aan de Universiteit Utrecht met een afwisselende functie binnen het accountantskantoor. “Je krijgt hier veel vrijheid en verantwoordelijkheid...
Solliciteren is spannend. Zeker als je nog weinig ervaring hebt. En laten we eerlijk zijn: de meeste studenten hebben het nooit écht geleerd.Bij Smarthub zien we het vaak: goede studenten die zichzelf onbewust tegenwerken tijdens het solliciteren. Zonde, want met een paar kleine aanpassingen maak je al snel een veel sterkere indruk. Daarom: de meest..
Je hebt het vast vaker gehoord: “Je diploma is belangrijk.”Klopt, maar in 2026 is het niet meer genoeg. Werkgevers kijken steeds minder naar wat je hebt gestudeerd, en steeds meer naar wat je kunt. En dat is goed nieuws. Want dat betekent dat jij als student nu al het verschil kunt maken. 🎓 Van diploma..
Op zijn 21e weet Tom Konings uit Neede al goed wat hij wil: werken, leren in de praktijk en zichzelf blijven ontwikkelen. Na meerdere opleidingen in de richting van administratie en management koos hij er bewust voor om niet verder te studeren, maar het werkveld in te gaan. Die keuze bracht hem bij Vitriwand, waar..
Tessa Hoog Antink (17) uit Groenlo volgt de schildersvakopleiding (niveau 2) bij Aventus in Zutphen en werkt via een BBL-traject bij Schildersbedrijf Lefering. In haar vrije tijd is ze te vinden op het volleybalveld of bij twirling in Eibergen. “Ik zag schilders aan het werk en dacht: dit wil ik ook” Toen Tessa nog op..
Sennar Nieuwenhuis (23) uit Doetinchem zit in de afrondende fase van zijn studie Commerciële Economie aan de HAN in Nijmegen. Momenteel loopt hij zijn afstudeerstage bij Rolflex, waar hij zich bezighoudt met marketingvraagstukken op internationaal niveau. Zijn verhaal laat zien hoe je met initiatief en een open houding een stage écht naar je hand kunt..
Ben je als student of scholier op zoek naar een specifieke stage, werkgever of een onderzoeksopdracht? Als non-profit initiatief helpen we je graag verder!
Om de beste ervaringen te bieden, gebruiken wij technologieën zoals cookies om informatie over je apparaat op te slaan en/of te raadplegen. Door in te stemmen met deze technologieën kunnen wij gegevens zoals surfgedrag of unieke ID's op deze site verwerken. Als je geen toestemming geeft of uw toestemming intrekt, kan dit een nadelige invloed hebben op bepaalde functies en mogelijkheden.
Functioneel
Always active
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Voorkeuren
De technische opslag of toegang is noodzakelijk voor het legitieme doel voorkeuren op te slaan die niet door de abonnee of gebruiker zijn aangevraagd.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt.De technische opslag of toegang die uitsluitend wordt gebruikt voor anonieme statistische doeleinden. Zonder dagvaarding, vrijwillige naleving door uw Internet Service Provider, of aanvullende gegevens van een derde partij, kan informatie die alleen voor dit doel wordt opgeslagen of opgehaald gewoonlijk niet worden gebruikt om je te identificeren.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.